Vrtule ořechová (Rhagoletis completa)
Obecné informace:
Vrtule ořechová (Rhagoletis completa) se řadí mezi druh řádu dvoukřídlých a je známý škůdce plodů ořešáku - ořechů, v menší míře může napadnout broskvoň obecnou.
V České republice jde o poměrně nový druh škůdce, který se poprvé objevil na jihovýchodě Moravy v roce 2017, odkud se postupně šíří na sever a napadá Ořešáky královské, přesněji jeho plody. Dospělci dosahují 4-7 mm, larvy až 10 mm, jsou žlutooranžové až světle hnědě zbarvené a mají vůči svému tělu velké zelené oči. Samice bývají robustnější než samci.
Celý proces vývoje se odehrává v oplodí ořešáku, larvy způsobují zčernání a opadání. V případě většího zamoření mohou snížit výnos o 50% a více procent. Po opadu listí se doporučuje všechny plody spadené na zemi zlikvidovat buď spálením nebo zakopáním hluboko do půdy, aby se předešlo množení další generace.
Ochrana a její použití:
Úplnou ochranu zajistí opakovaný postřik, které je ovšem vzhledem k robustnosti ořešáku složitější. Základní ochrana jsou žluté lepové desky.
Výběr místa a umístění výrazně ovlivňuje účinnost odchytu. Desky je vhodné umísťovat na slunečnou stranu stromu (nikoli ze severu) v době, kdy plody začínají žloutnout nebo těsně předtím. Do žlutých plodů vrtule nejraději kladou vajíčka. Orientačně je to v době, kdy kvete černý bez. V bezprostřední blízkosti lepových desek je vhodné pro větší efekt odstranit listy a okolní plody.
Pro smysluplný účinek je na velký strom potřeba umístit asi 10 desek.