Vlnatka krvavá (Eriosoma lanigerum)
Vlnatka krvavá je druh mšice poškozující rostliny sáním. Vyskytuje se v hojném množství a na dřevinách tvoří husté bílé povlaky, po rozmáčknutí červené. Často dochází k jejich přemnožení, letorosty se deformují a odumírají, dochází ke snížení výnosů ovoce. Napadené rostliny jsou oslabené a může dojít k jejich předčasnému odumření. Hlavní hostitelskou rostlinou jsou jabloně. Vlnatka přezimuje ve štěrbinách borky a do roka stihne až 10 generací. Okřídlené samice unáší v červnu vítr a takto se šíří na další stromy.
Vývojový cyklus: přezimují nymfy 1. a 2. instaru v prasklinách borky kmenů a větví a na kořenech u paty kmene. V dubnu a květnu nymfy putují vzhůru a začínají sát především na kalusovém pletivu ran. Zde se nymfy vyvíjejí v okřídlené samičky, které napadají další stromy. Takto se během rou vyvíjí až 10 generací. Na rozšiřování se však významně podílí i neokřídlené larvy, které jsou pasivně rozšiřovány. V září se objevují samičky kladoucí jen jedno vajíčko. Přezimuje však pouze potomstvo živorodých samic.
Druh je značně citlivý vůči zimním mrazům. Mrazy nižší než 21 stupňů ničí larvy již během několika hodin.
Ochrana nepřímá: používat pouze selektivní insekticidy šetřící užitečný hmyz. Velký význam má i ošetření ran po řezu.
Přímá: při výskytu více než 10 kolonií na 100 letorostů postřik selektivními aficidy na bázi triazamatu nebo pirimicarbu. Postřik je třeba provést pod větším tlakem, aby se přípravek dostal pod voskovou ochrannou vrstvu mšic.
Nejprodávanější
Biologický kontaktní insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu...