Roztočík jahodníkový, malinový
Příznaky napadení: nejmladší srdéčkové listy se nevyvíjejí, zůstávají malé a zkadeřené. Při silnějším napadení listy hnědnou a usychají. Napadení se v porostech jahodníku postupně rozšiřuje na okolní rostliny. V záhybech napadených napadených listů jsou malí, mléčně bílí, pomalu se pohybující roztoči. Roztočík je podle druhu krémově žlutý až nahnědlý mikroskopický pavouček o velikosti 0.1 až 0.25 mm.
Roztočík vysává z listů šťávu a zároveň do nich vylučuje jed.
Roztoči intoxikují při sání listy jahodníku. Napadené rostliny nasazují v následujícím roce podstatně méně květních poupat. Plody se špatně vyvíjejí. U déle plodících odrůd jsou plody v létě hnědé a nedozrávají. Napadené rostliny během 2-3 let umírají. Roztočík se výborně rozmnožuje při teplotách okolo 21 až 28°C. Nesnáší světlo a ke svému životu potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Vývoj od vajíčka po dospělce trvá u roztočíka jahodníkového 14 až 21 dní.
Ochrana: Roztoči patří do třídy Pavoukovci (Arachnida), řád Acari (roztoči) a jejich tělo není článkované. Z hlediska účinnosti postřiků je tento rozdíl podstatný. Přestože roztočík saje z rostlin šťávu, nezničí ho jakýkoliv insekticid určený k hubení savého hmyzu, ale musí mít také akaricidní účinek (proti roztočům). Během léčby (pokojové rostliny) je vhodné přípravky střídat, aby si na ně roztočík nevybudoval rezistenci.
Vývojový cyklus: dospělé samičky přezimují v záhybech srdéčkových listů. Na jaře samičky obnovují aktivitu a od dubna začínají klást vajíčka. Vývoj jedné generace trvá 2-3 týdny. Během roku má roztočík asi 7 vzájemně se překrývajících generací. Šíří se přelézáním na odnože a okolní rostliny, méně často jsou pasivně přenášeni větrem, hmyzem, stroji, člověkem apod.