Rzivost hrušně
Původcem zmíněné rzivosti je mikroskopická houba Gymnosporangium sabinae, která je dvoubytná, tzn., že ke svému vývoji potřebuje dva hostitele. Jedním je hrušeň a druhým některé druhy jalovců. Čím rostou hrušně a hostitelské jalovce blíže, tím intenzivněji jsou poškozovány. Především jsou to jalovec prostřední, jalovec chvojka, jalovec čínský a jalovec skalní. V žádném případě to nejsou tůje, cypřiše nebo cypřišky. Zbytečné je tyto druhy na zahradách likvidovat.
Původce rzivosti přezimuje na zmíněných jalovcích. V době květu hrušní se na nich vytvoří rosolovité a za sucha prášivé útvary. V nich se vytvoří zimní výtrusy , které hrušně infikují. Jestliže je v tuto dobu vlhké a deštivé počasí, pak je infekce silná a napadení velmi výrazné. Na infikovaných listech hrušní se vytvářejí typické oranžové skvrny s drobnými černými tečkami na vrchní straně a bradavičnatými útvary na spodní straně listů. V těch se vytvářejí výtrusy, které koncem léta a na podzim zpětně infikují jalovce.
Při silné infekci se snižuje asimilace, což negativně ovlivňuje růst a velikost sklizně a jakost plodů.
Základem ochrany je dostatečná izolace mezi oběma hostiteli (minimálně 200m). Současně se doporučuje odstraňovat napadené větve jalovců nebo silně napadané jalovce. Ve smíšených ovocných a okrasných výsadbách upřednostnit nehostitelské druhy a odolné kultivary jalovců.
Nejprodávanější
Biologický kontaktní insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu...