Plíseň bramborová
Projevy plísně na bramborové nati začínají jako hnědé zasychající neohraničené skvrny, ktré se dál říší na celý list. Postupně zasychá a hyne celá nať. Choroba se zpočátku vyskytuje ohniskovitě, přejde však na celý porost a předčasně ukončuje vegetaci. K poškození dochází i na hlízách, kde se projevuje jako stříbřitě šedé až hnědé skvrny, které se propadají. Nejvíce jsou ohroženy velmi rané a rané odrůdy, zejména v chladnějších a vlhčích oblastech. U náchylných odrůd se začíná s ošetřováním již v době zapojení porostu v řádcích, jinak až na začátku květu.
Výskyt plísně podporuje vyšší vzdušná vlhkost nebo dešťové srážky. Teploty nad 25°C brzdí nebo zcela zastavuje průběh infekce.
Ochrana:
Brambory je třeba pěstovat v místech s dostatečným pohybem vzduchu a s dostatečným osluněním, zejména již při východu slunce. Nikdy nepěstujeme brambory v blízkosti vodních toků a nádrží, ve stínu budov, vysokých plodin atd. Jako chemickou ochranu lze zvolit měďnaté přípravky. Začátek ošetření by se měl provádět na základě signalizace. U náchylných odrůd se první ošetření doporučuje v době zapojení porostu v řádcích, u ostatních na začátku květu a podle potřeby se pak ošetření mohou opakovat v intervalech 7 až 14 dnů.