Padlí révy
Předtím, než se jakékoliv příznaky stanou viditelnými, na listech se začnou objevovat místa podobná puchýřkům, která následují charakteristickým bílým práškem v místě, kde se puchýř nacházel. List vypadá jako poprášený.
Padlí révy napadá letorosty, listy, květenství a zejména nezralé hrozny. Bílé až bílošedé podhoubí poškozuje povrchová pletiva rostliny, omezuje růst napadených částí, způsobuje deformace a snižuje jejich vitalitu. Mladé bobule vysychají, větší praskají. Napadené letorosty po zdřevnatění na sobě nesou zřetelné tmavé skvrny. Hostitelskými rostlinami jsou réva vinná a loubinec. Patogen přezimuje především v očkách.
Padlí se daří zejména v teplých letních měsících (24-28 °C) a ve vlhkém prostředí (70-95 %). Naopak, relativně spolehlivým zabijákem této choroby vína jsou tuhé mrazy (cca -15 °C).
Nejúčinnější ochranou jsou pravidelné postřiky od nasazení listů, při nižším rozšíření od květu a pak v pravidelných intervalech 1-2 týdnů až do měknutí plodů.
Jako prevence se používají postřiky na bázi síry, pokud možno hned po odkvětu.
Nejprodávanější
Biologický kontaktní insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu...