Obaleč jablečný (Cydia pomonella)
Obaleč jablečný (Cydia pomonella) je hnědošedý motýl s okrouhlou bronzovou skvrnou na vnějším okraji křídla, jehož larvy napadají plody ovocných stromů. Je jedním z nejvýznamnějších škůdců jabloní. Po proniknutí do plodu tvoří housenka (velikosti až 18mm) typickou chodbičku do středu plodu. Obaleč je vysoce plastický druh schopný se rychle přizpůsobit měnícím se podmínkám.
Napadené plody dozrávají poškozené, mladší plody opadávají. Jedna samice klade 80 - 120 vajíček při minimální teplotě 16°C, během vegetace se u nás vystřídá 1-2 generace.
Let druhé generace obaleče s koncem léta ustává. Po sklizni lze při velkém tlaku obaleče využít podzimní i časně jarní aplikace hlístic Nemapom. Výhodou oproti všem insekticidům je, že v daný okamžik zasahujeme proti celé populaci obaleče.
Plod bývá napaden pouze jednou housenkou. Vstupní otvor housenky je vyplněn suchým trusem housenky. Trus housenky je uvnitř celé délky chodby. Základní zbarvení housenek je růžové.
Malé plody napadené první, jarní generace obaleče opadávají. Plody napadené housenkami druhé, popřípadě třetí generace mohou dozrát. Chodba způsobená žírem housenky je víceméně v celé délce stejně široká, směřuje k jadřinci. Chodba většinou dosahuje až k jadřinci a pak bývají poškozena i semena. Jablka a hrušky napadené obalečem jablečným bývají druhotně velmi často napadány monilií.
Jedná se o přezimující housenku, je tedy dobré stromy ošetřit jak na podzim, tak na jaře produktem Nemapom. Housenka přezimuje v zámotku v prasklinách borky na kmeni. V intenzivních výsadbách také v půdě, pod trsy trávy a ve velkokapacitních bednách. Na jaře se housenky kuklí. Motýly se líhnou na konci dubna a v květnu.
Nejprodávanější
Biologický kontaktní insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu...