Nemastar 50mil - na 100m²

Kód: ART00851
993 Kč
Prodej pro tuto sezónu ukončen
Položka byla vyprodána…

Biologický prostředek k ochraně zeleniny, polních plodin, pastvin a trávníku před krtonožkami, osenicemi, tiplicemi.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Způsob působení:

Nematoda rodu Steinernema carpocapsae je parazitoid, který parazituje v larvách hostitelských druhů jako jsou tiplice, krtonožky, osenice. Infikované larvy škůdců do 48 hodin po parazitaci hynou a v jejich karkasech probíhá vývoj další generace nematod. Tak dochází k redukci napadení škůdci.

Upřesnění použití:

Postřik / Zálivka:

Před aplikací důkladně propláchněte aplikační zařízení vodou, obzvláště pokud před tím bylo použito na postřik insekticidem či nematocidem. Obsah balení rozpusťte v menším množství vody a poté smíchejte s požadovaným množstvím vody v konvi, nebo postřikovači. Použijte trysky postřikovače s otvory min 0,5 mm, tlak nesmí přesáhnout 5 bar. Po aplikaci nematod pokropte ošetřenou plochu vodou (1-2 l/m2 ), aby se smyly nematody z listů a spláchly do půdy. Nadále udržuje půdu vlhkou po dobu 3 – 4 týdnů.

Skladování:

Je možné krátkodobé přeskladnění v uzavřených originálních obalech na suchém, chladném místě při teplotě cca 4–12 °C. Bioagens nesmí být nikdy vystaven teplotám pod bodem mrazu či nad 30°C. Skladování je možné po dobu nejvýše 6 týdnů od data výroby. Nedoporučuje se skladovat společně s chemickými přípravky ochrany rostlin a těkavými látkami. Skladujte mimo dosah dětí a odděleně od potravin, nápojů a krmiv. Přípravek musí být použit před datem exspirace.

Další údaje a upřesnění:

Steinernema carpocapsae je aktivní při teplotách 15–34 °C, ale nejlépe funguje při teplotách 19–31 °C.  Při vyšších teplotách klesá účinnost nematod.

  • Teplota půdy nebo vzduchu nižší než 5 °C a vyšší než 35 °C může být smrtelná.
  • Hlístice jsou citlivé na UV světlo: nepoužívejte je proto na přímém slunci

Aplikujte brzo ráno nebo navečer, aby se omezil účinek tepla a přímého slunečního světla. Půda musí být při aplikaci vlhká, avšak nikoli mokrá – nematody nemohou plavat, a tudíž se nemohou pohybovat ve vodou nasáklé půdě. Bioagens aplikujte v co nejkratší době po doručení a použijte celý obsah balení najednou. Nemastar aplikujte v době výskytu škůdce/bezprostředně po objevení prvních larev škůdce (cca od konce dubna do začátku října v závislosti na teplotě a druhu škůdce)

Ošetření proti krtonožkám - nemastar aplikujte od dubna do srpna, jakmile teploty půdy překročí 12°C. Nemastar je velmi účinný proti dospělým krtonožkám, ale méně účinný proti mladým larvám. Ošetření je proto nutné v následujícím roce opakovat. Doporučujeme najít alespoň jednu krtonožku, v roztoku ji vymáchat a vypustit zpět. Hlístice které vešly do trávicího ústrojí, se začnou šířit a začnou parazitovat i ostatní krtonožky, uschované v zemi. 

Krtonožka patří k našemu největšímu hmyzu. Její tělíčko je velké až 6 cm a na první pohled připomíná raka. Je pokryta hustými chlupy a přední nohy mají lopatkovitý tvar, čímž připomínají krtka. Chloupky jsou hydrofobní neboli nesmáčivé, a díky tomu se materiál na živočicha nelepí. Přední křídla sice nejsou schopna letu, ty zadní jim dovolí něco málo popoletět. V létě je můžete za soumraku slyšet, protože se v té době samečci projevují podobným cvrčivým zvukem jako cvrčci nebo cikády (stridulace). Cvrkot může být slyšen i na 600 metrů. Dvakrát ročně kladou zhruba 300 vajíček. Líhnou se po 10 - 20 dnech. I. larvární stádium trvá dva až tři týdny. Larvy se živí stejnou potravou jako dospělci. Před dosažením dospělosti se musí šestkrát svléknout, což může trvat jeden až tři roky. Během zimy jsou neaktivní a aby přežila mrazivá období, skryjí se hluboko pod zem (i více než jeden metr).

Larvy zůstávají v hnízdě po dvě svlékání a pak se teprve rozlézají do okolí. Hluboko v zemi přezimují a na jaře dokončují přeměnu v dospělce. Mají rády hluboké na humus bohaté půdy. Milují pařeniště a místa s nízkou hladinou povrchové vody, za to s vyšší hladinou podzemní vody. Dospělé krtonožky umí plavat a dokážou se i potápět. Jsou to všežravci. Nejvíce si pochutnají na humusu, dužnaté části rostlin, larvách hmyzu a také dešťovkách. V zahradě dělají zpravidla škodu na zelenině (hlavně na mrkvi, zelí, okurkách, dýních, rajčatech a luštěninách). 

Jsou to noční živočichové, jež kořeny ničí vlastně nechtěně (při budování chodbiček a larvovišť), zato však vydatně. Jejich přirozeným nepřítelem jsou špačci, kosi, rejsci, krtci, ježci a kočky. Krtonožku na zahradě poznáte podle nakypřené půdy a zničených rostlin v místě jejich hnízd. Vadnoucí rostliny jsou celkem spolehlivým ukazatelem toho, kde krtonožky sídlí.

Ošetření proti tiplicím - nemastar se aplikuje od září do října, kdy jsou larvy tiplic pro hlístice dostupné. Larvy se udržují ve vyšších vrstvách půdy a ožírají kořínky trávníků aj rostlin. Teplota půdy musí být alespon 12°C.

Jedním ze způsobů, jak se vyhnout problémům s larvami tiplice, je udržovat trávník dostatečně zavlažovaný. Tiplice sice upřednostňují kladení vajíček do vlhké půdy, ale larvy naopak mají v oblibě suché a málo zavlažované prostředí. Pokud zlepšíte odvodnění vašeho trávníku, můžete odstrašit dospělé samičky od pokládky. Pravidelné a důsledné zavlažování zase může snížit populaci larev tím, že vytvoří nepříjemné prostředí pro jejich růst. Je proto důležité najít si ten správný systém a přizpůsobit jej fázím vývoje tiplice.

Provzdušňování trávníku

Dobrým opatřením je také provzdušnění trávníku. Tímto způsobem odstraníte vrstvu trávníku, kde se larvy obvykle nacházejí. Po odstranění této vrstvy můžete aplikovat preventivní prostředky, které znemožní další vývoj larev.

Ošetření proti osenicím - Aplikace nemastaru se provádí od května do srpna při výskytu prvních housenek. Housenky hynou do 4 dnů.

Osenice vytváří do roka 2 generace a často se na našem území umí přemnožit. Je významným škůdcem v zelenině ale i na polních plodinách. Housenky si pochutnají na mrkvi, okurkách, bramborách a dalších plodinách. Jejich žír umí spustošit řadu rostlin. Přezimuje jako dorostlá housenka. Kuklí se v půdě v zemní komůrce. V květnu se líhnou motýli. Samice kladou vajíčka ve skupinách po 3–40 kusech na rostliny. Housenky této generace škodí od května do července. Larvy 1. až 3. instaru žijí na rostlinách a živí se listy. Starší housenky jsou světloplaché, žijí v půdě a na povrchu se zdržují pouze v noci. Většina housenek první generace se v průběhu července kuklí. V srpnu se líhnou motýli druhé generace. Samice kladou vajíčka, housenky z nich vylíhlé škodí na plodinách v podzimních měsících, přezimují v hloubce 15–25 cm.

Balení aplikujte na plochu cca 100m2.

Likvidace obalů a zbytků:

Použité obaly lze likvidovat jako domovní odpad.

Doplňkové parametry

Kategorie: Škůdci
Oblast použití: Zelenina
Položka byla vyprodána…

Jak na hezký trávník?

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.