Mšice
Mšice jsou drobný hmyz vejčitého tvaru těla. v České republice se druhová početnost uvádí na cca 780 druhů a nadále roste díky novým invazním druhům. Na rostlinách se většinou vyskytují v početných koloniích. Samice rodí až 100 larev, které během několika dnů dospívají a dále se množí. Škodí sáním rostlinných šťáv, tvorbou medovice a přenášením virových chorob mezi rostlinami. Problémem při ochraně proti mšicím je jejich odolnost vůči chemickým přípravkům.
Rozlišení jednotlivých druhů je velmi obtížné. Častá změna pohlavních a partenogenetických generací umožňuje do roka vznik až 16 generací. Většina přezimuje jako vajíčko (velmi dobře snáší nízké teploty až - 42°C), vzácněji jako larva.
Zajímavost: jedna mšice vyprodukuje za den 0,5 - 0,8 mg medovice. Jediná kolonie mravenců často obhospodařuje tolik mšic, že za pouhou jednu sezónu může získat až 500kg medovice, což v přepočtu dělá až 75kg čistého cukru. (Ing. David Fryč, Odbor diagnostiky, Referát monitoringu letu mšic)
Mšice broskvoňová
Úplný vývojový cyklus zahrnuje přezimování vajíčkem uloženým v trhlinách kůry na primárním (zimním) hostiteli, z něj se na jaře líhnout takzvané zakladatelky, které se, jakmile dospějí, množí partenogeneticky. Rodí živé nymfy. Po několika generacích bezkřídlých samiček se na zimním hostiteli začínají objevovat okřídlené samičky, které přelétávají na sekundární(letní) hostitele. Vývojový cyklus končí na podzim tím, že se vyvinou takzvané sexupary, samičky rodící kromě další dalších samiček také samečky. Obě pohlaví se přemísťují na primárního hostitele, kde nejdříve nalétávají okřídlené samičky, které rodí nymfy dospívající bezkřídlé vejcorodé samice. Lákáni feromonem pak za nimi přelétají samci a dochází k vaření. Následně jsou kladena vajíčka určená k přezimování a cyklus se uzavírá. Škodlivost mšice je buď přímá – spočívající v sání rostlinných šťáv, které může být spojeno se svinováním a kroucením listů, anebo, jak už bylo zmíněno, nepřímá - zahrnující schopnost přenosu rostlinných virů. Ta je potvrzená u 180 neperzistentních i perzistentních virů.
https://www.biocont.cz/aktuality/kalamita-msic/
Nejprodávanější
Biologický kontaktní insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu...