Mravenci
Jsou malí, velmi rychlí a doslova všudypřítomní. Řeč je o mravencích – běžných obyvatelích našich parků, zahrad a dokonce i balkonů a domů. V přírodě nadšeně sledujeme jejich mraveniště, na trávníku na zahradě už je tak radostně nevítáme, dokonce jsme schopni pro jejich likvidaci udělat cokoliv. Proč však tyto tvory zbytečně trávit únavným sypáním granulí, když můžete mravence ze zahrady jednoduše vyhnat?
Mravenci – lákáni lepšími podmínkami k životu, přísunem potravy a teplem – zakládají svá hnízda velmi často v těsné blízkosti lidských sídel. Dokud se zdržují pouze v zahradě, maximálně nám čas od času znepříjemní pobyt na trávníku. Problém nastává, pokud se mravenčí kolonie vydá za potravou přímo do domu a v nejhorším případě se rozhodne k nám nastěhovat. Velmi často se jejich domovem stávají truhlíky a květináče na oknech, spáry podél zdí nebo okolí teras. Z těchto strategických míst se poté vydávají na výpravu za potravou a tvoří typické „mravenčí dálnice“.
Jaké škody mohou mravenci napáchat v zahradě?
Kromě pozitiv jako je roznos semen rostlin nebo provzdušňování půdy chodbičkami, má přítomnost mravenců i negativní vliv na některé konkrétní druhy rostlin. Pokud jste si na své zahradě všimli vrcholků rostlin obalených mšicemi, jistě vám na stejném místě neunikla také přítomnost mravenců. Mezi těmito dvěma druhy hmyzu funguje oboustranně výhodný symbiotický vztah - tzv. „mutualismus“. Mravenci vynáší vajíčka mšic na rostliny a tím jim pomáhají najít ideální zdroj potravy. Navíc je stráží a brání před predátory. Na oplátku se živí sladkou medovicí, kterou mšice při sání rostlin vylučují. Tento vztah však jistě žádný zahrádkář bojující proti mšicím neocení.
Parazitické hlístice donutí mravence k vystěhování
Přestože je přítomnost mravenců člověku nepříjemná, přece jen není důvod tyto tvory hned likvidovat a usmrcovat. Moderní metodou, jak se těchto pracovitých hostů zbavit je aplikace parazitických hlístic rodu Steinernema přímo do mravenčího hnízda. Parazitické hlístice jsou půdní organismy, které se ve velmi malém množství vyskytují přirozeně v půdě a pro mravence jsou přirozeným nepřítelem napadajícím mravenčí larvy. Jakmile mravenci vycítí přítomnost hlístic, okamžitě „troubí na poplach“ a začínají hnízdo stěhovat. V půdě ošetřené parazitickými hlísticemi mravenci nové hnízdo nezakládají.
Jak parazitické hlístice – Nemaplus antfree - aplikovat
Parazitické hlístice aplikujeme v období od dubna do září zálivkou nebo bodově - pomocí velkoobjemové stříkačky. Balení hlístic rozmícháme dle návodu v nádobě s vodou a dobře promícháme. Suspenzí naplníme konev nebo stříkačku a naaplikujeme přímo do mravenčího hnízda. Aplikaci doporučujeme provádět navečer nebo brzy ráno, případně i za deště. Při aplikaci a po ní by půda měla zůstat vlhká pro lepší pohyb hlístic.
Výhody aplikace
- Aplikací parazitických hlístic nedochází k usmrcování mravenců – ti jsou pouze donuceni k přestěhování hnízda na jiné místo.
- Jedna aplikace Nemaplus antfree chrání ošetřovanou plochu po dobu zhruba 6 týdnů.
- Omezená aktivita mravenců je viditelná do 3 dnů po aplikaci parazitických hlístic.
- Metoda je zcela šetrná pro zdraví lidí, domácích mazlíčků i necílové organismy.