Mera skvrnitá
Mera skvrnitá (Cacopsylla pyri) je u nás hlavním škůdcem intenzivních výsadeb hrušní. Na rozdíl od mery jabloňové jenž přezimuje ve stadiu vajíček, přezimuje v dospělém stadiu v trhlinách kůry kmenů a větví. Již od února (nad 10°C) samičky kladou vajíčka na kůru větviček a na šupiny pupenů. Vrchol kladení vajíček bývá v dubnu a květnu. Larvy sají na rašících pupenech a později i na listech, letorostech a plůdcích. V průběhu května se líhnou okřídlení jedinci. Samičky kladou skupiny vajíček výhradně na zelené části větví. Listy napadených hrušní jsou ulepené medovicí, deformované, později hnědé až černě zbarvené, postupně i nekrotizují. Při silném napadení snižuje výnosy a oslabuje stromy. Má 3 až čtyři generace ročně. V listopadu se uchylují do zimních úkrytů, kde přezimují.
Přítomnost mer na stromech zjistíme pomocí poklepu na větve stromu, kdy přítomní okřídlení jedinci odskakují z větví, chvíli poletují po okolí a znovu se usazují na strom. V ochraně je nezbytné především použít přípravky maximálně šetřící predátory mer (dravé ploštice, parazitické vosičky, slunéčka a škvory).
Nejprodávanější
Biologický kontaktní insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu...