Makadlovka (Tuta absoluta)
Jedním z nejzávažnějších škůdců skleníkových rajčat v dnešní době jsou právě housenky drobného motýla Tuta absoluta. Tento škůdce původem z Jižní Ameriky byl do ČR zavlečen zhruba v roce 2013. Díky resistenci na insekticidní přípravky a skrytému způsobu života je boj s tímto škůdcem velice obtížný. Tuta absoluta je minující škůdce živící se lilkovitými rostlinami především rajčaty a brambory. Mladé housenky se krátce po vylíhnutí zavrtávají do listu, stonku či plodu kde se živý rostlinnými pletivy a před svými nepřáteli jsou chráněny pokožkou rostlin. Typickým poškozením jsou požerky v podobě nepravidelných min na listech charakteristické tím, že výkaly housenky jsou vždy orientovány v jednom rohu miny. Během velmi krátké doby je tento škůdce schopen napáchat až 100% ztráty na výnosech. Ve skleníkových podmínkách dokáže mít Tuta až 12 generací ročně.
Vývoj: Počet vajíček ovlivňuje hostitelský druh ale může být až 260 vajíček na jednu samici, vajíčko se vyvíjí už při 7°C. Kladena jsou na spodní straně listu nebo na stonky listu. Larvy (0,5mm) se živí pouze mezofylovými pletivy, housenka preferuje listy a stonky ale mohou se i vyskytovat uvnitř ovoce. Ve čtvrtém instaru larvy měří 9mm. Plody jsou jsou larvami napadeny již při jejich vzniku. Poškozené ovoce umožňuje pronikání houbových chorob, což vede k hnilobě ovoce před nebo po sklizni. Kuklení probíhá v půdě nebo na povrchu listu. Dospělé můry jsou asi 6-7mm dlouhé s rozpětím křídel 10mm. Jsou šedohnědé, s nitkovitými tykadly.
Nejprodávanější
Biologický kontaktní insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu...