Červci
Spolu s mšicemi a molicemi jsou červci řazeni mezi mšicosavé patřící do řádu polokřídlých. V České republice žije přes 150 druhů červců. Jejich tělo je měkké, obrvené a je typicky pokryto bílou voskovou vrstvičkou (na rostlinách tvoří bílé chomáčky připomínající vatu). Díky ní jsou červci jedni z nejodolnějších škůdců. Není jednoduché je zasáhnout postřikem, často se také vyskytují v paždí listů a na kořenech a jejich likvidace je poměrně náročná. Na rostlinách škodí sáním rostlinných šťáv, silně napadená rostlina je oslabena a hyne.
Vývoj:
Červci mají velice zajímavý vývoj. Vyskytuje se u nich nápadný sexuální dimorfismus neboli pohlavní dvojtvárnost. Samice je po celý svůj život bezkřídlá a prochází několika zvláštními stadii. Starší stadia bývají trvale přisedlá, což je spojeno s redukcí končetin. Jedna samice naklade v průměru až několik set potomků během 1-2 týdnů (závisí na teplotě, pod 8 stupňů se vývoj zastavuje). Samice červce je živorodá a rodí nymfy do vatových voskových chomáčků. Jakmile jsou vajíčka nakladena, poté se samice scvrkne a uschne. Po vylíhnutí jsou malé nymfy dobře pohyblivé a zajišťují šíření červců na nové části rostlin. Po prvním svlékání mizí nymfám nohy a přestávají se pohybovat. Začnou vylučovat ochranný voskový kryt, usadí se na vhodné místo ke krmení a ústy se pevně přichytí k listu. Samičky zůstávají na místě i po dosažení dospělosti. Samci mají nižší počet vývojových stadií, přičemž třetí a čtvrté jsou klidová. Následně se „líhne“ dospělý samec, který má křídla. Vyvinutý je pouze první pár křídel, podobně jako u dvoukřídlých. Samci žijí velmi krátce a nepřijímají potravu. Nemají totiž čím, protože jejich ústní ústrojí je zakrnělé. Jejich úkolem je pouze oplodnění samic.
Škodlivost:
Červci škodí na rostlinách sáním rostlinných šťáv. Zároveň vypouštějí do rostlinných pletiv toxické sekrety, které zvyšují rozsah škod. Na listech se poškození projevuje žloutnutím a zasycháním posátých pletiv. Nymfy jsou také významnými producenty sladkých tekutých výkalů, tzv. medovice, které jsou pak živnou půdou pro různé houbové choroby. U některých červců byla prokázána schopnost přenášet některá virová onemocnění rostlin. Červci se v domácím prostředí rozmnožují prakticky nepřetržitě a dlouho vydrží bez potravy.
Nejprodávanější
Biologický kontaktní insekticidní a akaricidní přípravek s účinností i na padlí, houbové choroby a rzi. Pomerančová silice obsažená v produktu účinkuje taktéž na celou řadu...