Antraknóza ořešáku
Je v našich podmínkách nejrozšířenější a hospodářsky nejškodlivější houbovou chorobou ořešáku.
Původcem choroby je vřeckovýtrusá houba Ophio-gnomonia leptostyla, napadá u ořešáku včetně řapíků, letorosty i plody. Na čepelích listů se nejdříve vytvářejí malé žlutozelené, později světle hnědé, často nepravidelné skvrny. Skvrny mají zpravidla výrazné tmavě hnědé okraje a mohou být lemovány žlutozeleným lemem. Postupně se zvětšují a splývají, až vznikají různě velké, nepravidelné a ohraničené nekrotické plochy. Při narůstání skvrn dochází často nejdříve k hnědnutí žilek a žlutozelenému zbarvení pletiva v jejich okolí a až na následně k nekróze okolních pletiv.
Silně poškozené listy žloutnou, kroutí se a nejčastěji zpravidla od okraje zasychají a předčasně opadávají. Masivní předčasný opad listů může mít za následek nejen snížení výnosu, ale i horší vyzrávání dřevních částí a zvýšené riziko poškození stromu zimním mrazem. Na hlavních žilkách a řapících listů vznikají různě velké protáhlé propadlé hnědočerné skvrny s tmavším středem. Napadené plody se deformují, při silném napadení zasychají a obvykle i opadávají. Časně a silně napadené plody mají špatně vyvinutá, scvrklá jádra. Poškozené plody jsou často, zejména za deštivého počasí, druhotně osídlovány saprofytickými nebo příležitostně parazitickými houbami.
Patogen přetrvává především v pletivu napadených opadlých listů, kde se již na podzim vyvíjejí základy a na jaře vyzrávají plodnice teleomorfního stadia perithecia. Šíří se především vzdušnými proudy. K významným primárním infekcím dochází, pokud trvá deštivé a teplejší počasí především v průběhu druhé poloviny května a na počátku června.
Velmi významnou ochranou je likvidace (spálení) napadených opadlých listů, případně plodů, na nichž patogen přetrvává. Po odkvětu (u mladé výsadby) je vhodné aplikovat měďnatou fungicidní ochranu. Poprvé se zpravidla ošetřuje, pokud trvá deštivé a teplejší počasí. Často je doporučováno zahájení ošetřování v období, kdy mají listy polovinu plné velikosti. Aplikace měďnatou fungicidní ochranou je 1 - 2x v intervalu 10 - 14dní.